محل تبلیغات شما

*) ضرورت پرداختن به فرهنگ بومی خصوصا واژه نامه نویسی در دنیای مدرن و روبه جلوی امروز که میل به پیدا نمودن یک زبان مشترک می باشد چگونه است و توجه به واژه نامه به طور منطقه ای و بومی چه نتایجی را بدنبال خواهد داشت؟

حسین صالحی ) ابتدا باید عرض کنم بایستی مراقب تفاوت جامعه مدرن با جامعه ایده ال باشیم اکثر نواندیشان امروز،دنیای مدرن را در تعارض با جامعه ایده ال میدانند. تعبیری و نمائی که از جامعه مدرن مطرح میشود در عمل متفاوت از معنای خود حرکت میکند و بسیاری از ارزشهای تثبیت شده زمانه  خود را مورد تعرض قرار میدهد.امروز شاهد آنیم که حتی آزادی های فردی که کعبه آمال نواندیشان عصر جدید بوده است به لطف پیشرفت های فن آوری بیش از هر زمان دیگر مورد تهدید قرار گرفته و انسان امروزی حتی در حریم خلوت خانه خود هم از قید مراقبت و نظارت رهائی ندارد!لذا من با تعبیر مدرن و روبه جلو بودن مشکل تطبیقی دارم که فعلا جای بحث بیشترآن در این پاسخ نیست .لذا عرض میکنم به انگار من انسان امروز هما نگونه که در حسرت تخریب و تهدید کره زمین و نابودی آن داد سخن سرمیدهد ودر حسرت انقراض گونه های بسیاری از گیاهان و جانوران و.ناله میکند،روزی در حسرت نابودی میراث معنوی خود نیززانوی غم بغل خواهد کرد.پس وظیفه عقلانی و فرهنگی روشنفکران آنان را برخواهد انگیخت که قبل از آنکه بیش از پیش دیر شود در جلوگیری از این آسیب چبران ناپذیر پرچمدار شوند.توجه به گویشها و زبانهای بومی و حفظ و ثبت آنان در سایه اندیشه فوق امری ضروری وعاجل  به شمار می آید.این تفکر نه در تقابل حرکت به سمت زبان مشترک و به قولی یکبارچکی جهانی می باشد،بلکه در پی آنست که با حفظ این زبان ها دریچه ای برای شناخت بیشتر شاکله  فرهنگ و تمدن های وابسته به آن حوزه زبانی برای آیندگان باز نگه دارد.

فروش فرهنگ واژه گان تبری

نگاهی گذرا بر 5 جلد مجموعه واژگان تبری

گفتگو با حسین صالحی مدیرعامل انتشارات احیاء کتاب

مدرن ,جامعه ,های ,بومی ,حسرت ,زبان ,جامعه ایده ,با جامعه ,و روبه ,ایده ال ,در حسرت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها